SK » Svedectvá » Kresťanskí duchovní, teológovia a profesori » Pravoslávna cirkev » Todor Sabev »

Prof. Todor Sabev, Bulharská Pravoslávna Cirkev

Pravoslávny teológ a církevný historik, bývalý člen generálního sekretariátu Svetovej rady církví

Vo Svojom božskom pláne spásy ľudstva Boh v priebehu dejín posielal a posiela Svojich poslov ako prorokov a apoštolov, učiteľov a strážcov, aby viedli všetky národy na správnu cestu, živili vieru, udržiavali pokoj a chránili jednotu.

V týchto dňoch sa plní proroctvo Izaiáša (44,3) a Joela (2,28): "Vylejem Svojho Ducha na vašich potomkov. Vaši synovia a dcéry budú prorokovať a mať videnia", v rozmanitosti chariziem. Dary milosti sú udeľované ženám a mužom pre obohatenie kresťanského života, úctu a službu sláve Božej.

Takého duchovného daru sa dostalo paní Vassule Ryden pre splnenie osobitného poslania. "Z hlbín svojej temnoty" uvidela Vassula Svetlo. Pán sa dotkol jej srdca, aby ho očistil a uzdravil. Od tej doby "vnútorne vidí Ježiša Krista a Pannu Máriu" a "bola uschopnená počuť ich posolstvo." Tento jedinečný zážitok je zachytený v 70 zošitoch publikovaných v siedmich zväzkoch. Posolstvo, ktoré Vassula prijíma, nie sú písané jej samotnou, ale diktované "zhora". Jej ľudský rukopis je úplne zmenený.

Posolstvá sú Božími darmi duchovného uzdravenia, lásky a zľutovanie, sú "určené všetkým". Vassula bola povolaná stať sa horlivým svedkom Kristovým, niesť Jeho kríž "do všetkých štyroch svetových strán" sekularizovaného sveta. Spolu s mnohými ďalšími učeníkmi má byť nástrojom Božskej prozreteľnosti, ozvenou Božieho slova, súcitu, zmierenia a pokoja.

Posolstvá nie sú novým zjavením, ale pripomienkou Kristovho Evanjelia. Vassulinou hlavnou úlohou je deliť sa o dobrú zvesť hlásaním v spoločenstvách a zhromaždeniach modlitby a rozjímania, šíriť spisy ich vydávaním a "priťahovať duše k Ježišovi Kristovi".

Prekvapujúca forma tohto poslania vyvolala otázky a úžas samej Vassuly rovnako ako jej priateľov a poslucháčov. Aj čitateľov Pravého Života v Bohu budú sprevádzať isté otázky. Avšak sme si vedomí skutočnosti, že mnohé mystické prejavy sa v jedinej kresťanskej tradícii stretli s rôznymi oceneniami a prístupmi. Po celú dobu marxistického militantného ateizmu vnucovaného štátnymi úradmi v mojej krajine, v Bulharsku, jedna žena s veľkými darmi ako vizionárka hovorila ľuďom tuzemským aj cudzincom tajomstvo z ich minulosti, prítomnosti i budúcnosti. Jej viera a prorocký hlas otriasol ateistickým koncepciami a zmenil životný štýl desaťtisícov. Biskupi, kňazi a teológovia osobne zakúsili a potvrdili dary tejto ženy. Ale nebolo v tradícii Cirkvi vyslovovať sa s autoritou k tomuto javu.

Pred niekoľkými rokmi na mňa veľmi zapôsobil príbeh zjavenia Panny Márie, ktorú súčasne videli traja z mojich veľmi dobrých priateľov, protestantov, "bez toho, že by považovali túto príhodu za mimoriadnu duchovnú skúsenosť", pretože to nepatrilo k ich cirkevnej tradícii!

"Žijeme z viery" (2Kor 5,7) a "vierou chápeme ..." (Hebr 11,3). Rozlišovanie medzi Duchom Božím a ostatnými duchmi je citlivou úlohou kresťana. Rozlišovanie je tiež dar Ducha Svätého (1Kor 12,10, 1Jn 4,1). Hlavným kritériom skúmania duchov je viera v Krista ako vteleného Syna Božieho a nášho Spasiteľa (1Jn 4,2).

V podstate je obsah posolstvá 'Pravého Života v Bohu' v zhode so Svätým Písmom a s tradíciou Cirkvi. Sú distribuované, čítané a meditovanie vnútri Cirkvi, smerujú k oživeniu kresťanskej viery, k obnove a jednote. Časté sú odkazy na Bibliu ako zdroj pravdy, poznania a múdrosti. Doxologická časť posolstva spočíva na Biblii. Pravoslávnej spiritualite sú veľmi blízke početné modlitby, naliehavé výzvy na obrátenie a pokánie, pôst a k svätému životu. Stredom Vassuliných vízií je mnoho ďalších základných právd, hodnôt a učení Cirkvi. Modlitba, pokora, láskavosť, veľkodušnosť, zmierenie a vzájomná láska v Kristovom mene sa stále zvýrazňuje vo všetkých zošitoch. Božia štedrá milosť a neha je často predstavovaná v kontexte záujmu a starostlivosti o stenajúce tvorstvo, varovanie pred hriechom, korý kazí ľudstvo, a volanie k prebudeniu sa pred "bitkou so satanom a jeho nasledovníkmi". Tak cítim "prorocký tón" a apel ku všetkým kresťanom.

Pamätajte na blahoslavenstvá! Zachovávajte desatoro prikázaní! Teraz je čas pokánia! "Žite tak, ako by to bol váš posledný deň na zemi." "Zmieril si sa so svojimi bratmi a sestrami?" "Zdieľaj Môj kríž." "Hľadajte spravodlivosť a pomáhajte utláčaným." "Evanjelizovať s láskou pre Lásku." "Vaša éra malej viery je mŕtva." [...] "Neprijímajte ovocie satana, ktorým je nejednota a nečistota." Buďte bdelí a pripravení na "posledné dni", pretože Pán "už sa vracia".

A opäť počujeme posolstvo nádeje a života: "Stras prach, ktorý ťa pokrýva a vstaň z mŕtvych." "Svätá Eucharistia ťa zachová pri živote." "Čas súženia bude vystriedaný novú érou lásky a pokoja." "Moje Kráľovstvo je predo dvermi." Boh chce, aby všetci ľudia boli spasení (pozri. Rim 10,12-13).

Posolstvá sú chválospevom Božej lásky, ktorá je "ako prameň, zdroj živej vody". Láska je "koreňom stromu života" a všetkých cností. Preto "rozosievajte semená lásky všetkými smermi". "Nikoho neodsudzujte, a zlo odplácajte láskou." Zdrojom lásky je Svätý Duch, Darca Života. Uvádza nás "do každej pravdy", temnotu premieňa na svetlo. Pozdvihuje a očisťuje naše srdce, posväcuje nás sviatosťami, vyháňa zlých duchov a prináša Cirkvi obnovu. Duch Svätý vytvára spoločenstvo, v ktorom vládne láska. Teší chudobný a pokorný Boží ľud.

Jedným z najsilnejších prvkov v posolstvách Vassuly Ryden je ťarcha rozdelenia cirkví, naliehavosť práce pre jednotu Cirkvi a dôležitosť ekumenického hnutia.

Hriech rozdelenie a rany na Kristovom Tele sú tak často následok nedostatku vernosti, pokory a vzájomnej lásky. "Rivalita a súperenie o svetskú moc", sebectvo a pýcha nemôžu priniesť jednotu. Tí, ktorí sa snažia zhromaždiť roztrúsené Kristove ovce, by mali "stíšiť svoje hlasy", aby počuli hlas Pána. Mali by "skloniť hlavy" pre požehnanie Hlavy Cirkvi Ježiša Krista. Potom On všetkých pozdvihne a pritiahne k Sebe. "Blahoslavení sú tí, ktorí sa nerozdeľujú" v Kristovom Svätom Mene. "Modlite sa za Svetovú radu cirkví" a za svetové ekumenické hnutie. Pamätajme si stále, že "kľúčom k jednote je láska a pokora".

Skutočná jednota je a bude v srdci, "nie literou, ale duchom". Je to dar Boží, ale vyžaduje tiež ľudské prispenie a úsilie: "Kde je rozdelenie, dávajte pokoj a lásku, kde je zmätok, proste o svetlo. Jednota k vám príde ako svitanie ... Príde od Boha a vaše národy ju nazvú veľkým zázrakom , požehnaným dňom. V ten deň sa celé nebesia budú ... radovať". "Uvedomte si, akú budem mať radosť, keď sa zídete okolo jedného oltára ... a budete Ma velebiť. Uznáte svoju chybu, budete ľutovať svoje vzbury a spomeniete si na Moju lásku k vám." Božím plánom je "zjednotiť všetky národy, od východu na západ, od severu na juh."

Vo viacerých posolstvách je vyjadrená veľká túžba po súčasnom slávení Veľkej noci - "sviatku sviatkov a triumfu triumfov". Kiež sa to stane novým podnetom ekumenického snaženia. V skutočnosti to vychádza z rozhodnutia, ktoré urobil prvý ekumenický koncil (325), aby posilnil jednotu a inšpiroval spoločné svedectvo.

Mnohí pravoslávni sa radujú z Vassulinho daru a oceňujú zverené texty, ale sú opatrní, pokiaľ ide o prijatie všetkých bodov a údajov. Ja osobne stále bojujem s niektorými z otázok, ktoré ma trápili skôr. Ale nemôže nám byť útechou vedomie, že aj posolstvá k nám prichádzajú prostredníctvom ohraničenej ľudskej prirodzenosti, a sú vnímané, ako to zodpovedá našej vlastnej duchovnej kapacite? Čítanie Vassuliných zápisov vyžaduje mystickú dušu, modlitbu o "poznanie a hlbokú vnímavosť" (Filip 1,9), hľadanie pravdy mocou lásky a zdržiavanie sa jednoduchých úsudkov.

Dary Ducha by mali byť duchovne rozlíšené (1Kor 12,10). Posudzujte hodnotu stromu podľa jeho ovocia (Mt 3,10;7,16 a nasl.). Kvalitu početných plodov 'Pravého Života v Bohu' ocenilo mnoho ľudí. Posolstvá prehĺbili duchovný život, upevnili kresťanskú vieru a otvorili oči istému počtu neveriacich. A ešte nás čaká splnenie Božieho prísľubu: "Ja, Pán, rozhojním vízie ... (a) vylejem Svojho Svätého Ducha bez výhrad na celé ľudstvo". "Budete rást ako tráva na miestach, kde je hojnosť vody".

Poďakujme Bohu za všetky charizmy.

Nebeský Otče,
zapáľ naše srdce ohňom Svätého Ducha.
Daj nám Ducha múdrosti a viery,
odvahy a trpezlivosti,
pokory a pevnosti,
lásky a kajúcnosti.

Ženeva, Veľká noc 1994

 
Svedectvá
Pohľad Cirkvi
Kresťanskí duchovní, teológovia a profesori
    Svedectvá duchovných a zasvätených osôb
    Pravoslávna cirkev
        Otec Eugene Nicolau
        Otec Ion Bria
        Arcibiskup David Sahagian
        Todor Sabev
        Otec Theophil Pelgrims
        Otec Vladimir Zielinski
    Rímskokatolícka cirkev
    Anglikáni
    Luteránska cirkev
Iné náboženstvá
Svedectvá laikov z celého sveta
Svedectvá väzňov

 
 
Pohľad Cirkvi
Informácie o pohľade Cirkvi na špiritualitu Pravého Života v Bohu

Kresťanskí duchovní, teológovia a profesori
Osobné svedectvo pravoslávnych, katolíckych a protestantských duchovných, teológov a profesorov, zasvätených osôb

Iné náboženstvá
Svedectvá predstaviteľov iných náboženstiev (nie kresťanstvo)

Svedectvá laikov z celého sveta
Súbor krátkych svedectiev laikov z celého sveta (externý link)

Svedectvá väzňov
Súbor svedectiev o obrátení väzňov z celého sveta (externý link)

 


Úvod Špiritualita Jednota Cirkvi Medzináboženský dialóg Misie Beth Myriam Svedectvá Bibliografia Aktuality Kontakt
© Vassula Rydén 1986 All Rights Reserved